Strona głównaDukowanieWykorzystanie druku 3D

Wykorzystanie druku 3D

Drukowanie 3D to niezwykła technologia, która może zrewolucjonizować przemysł produkcyjny (i nie tylko!) Współcześnie drukarki 3D są wykorzystywane zarówno w biznesie jak i na użytek domowy. W tym artykule sprawdzamy w jakich branżach i obszarach istnieje duży potencjał na wykorzystanie drukarek 3D.

Drukarki 3D – krótki rys historyczny

Trzeba zacząć od tego, że koncepcja drukarek 3D nie jest czymś nowym. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się na rynku już w latach 80 ubiegłego wieku. Natomiast, trzeba było trochę poczekać zanim drukarki 3D zaczęły być produkowane na masową skalę dla użytkowników domowych. Dokładniej mówiąc dopiero od 2013 roku, a więc zaledwie kilka lat temu maszyny tego typu zaczęły być dostępne dla przysłowiowego Kowalskiego. Tym samym od paru lat obserwujemy niepohamowany rozwój popularności tej technologii. Niewątpliwie jest to urządzenie o bardzo dużym potencjale, które w kolejnych latach będzie coraz popularniejsze.

Drukowanie 3D we własnym domu

Działanie drukarki 3D polega na stapianiu materiału w wysokiej temperaturze. Stopiony materiał (najczęściej plastik) jest nakładany na siebie warstwowo. Proces druku odbywa się zgodnie z trójwymiarowym modelem, który musi być wcześniej zaprojektowany komputerowo w programie CAD. Co ciekawe współcześnie drukowanie może wykonać niemal każdy, gdyż drukarki są wyposażone w intuicyjny interfejs. Nie zmienia to faktu, że do prawidłowego druku rekomendowane jest chociaż minimalne doświadczenie. Dlatego też, jeśli nie chcemy drukować samodzielnie możemy skorzystać usług drukarni 3D np. drukarnia 3D – P3DRC.

Mimo wszystko trzeba zauważyć, że wielu entuzjastów druku 3D posiada taki sprzęt we własnym domu. Osoby posiadające drukarkę na własny użytek z reguły wykorzystują ją do produkcji różnych elementów z plastiku np. zabawek lub uchwytu do telefonu.

Wykorzystanie druku 3D w biznesie

Oczywiście zanim druk trafił „pod strzechy”, technologa ta już od dawna była wykorzystywana w biznesie. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Szczególnie istotnym przykładem wykorzystania druku 3D jest prototypowanie. Prototypowanie to niezbędny element w procesie produkcyjnym wielu produktów. Wykonanie prototypu za pomocą standardowych metod (np. za pomocą dedykowanych maszyn) wydaje się bardzo drogie. Tym bardziej że nie zawsze prototyp zmieni się w produkt wytwarzany seryjnie. Poza tym, trzeba mieć na uwadze, że większość prototypów wymaga poprawek co tym bardziej wpływa na koszty. Dlatego pomocnym rozwiązaniem jest wykorzystanie drukarki 3D w celu stworzenia prototypu. Pozwala to szybko i wygodnie stworzyć produkt, którego wykonanie za pomocą standardowych maszyn byłoby znacznie bardziej skomplikowane i kosztowne.

Poza prototypowaniem naturalnie drukarka może służyć do produkcji różnorodnych przedmiotów. Z reguły jest wykorzystywana do produkcji mało seryjnej. Czyli tam gdzie po prostu nie opłaca się zorganizować maszyn dedykowanych do produkcji danego obiektu. Stąd też bardzo często drukarki są wykorzystywane w tak zwanej produkcji pomostowej czyli w czymś co można nazwać przyśpieszeniem procesu pomiędzy prototypowaniem oraz produkcją seryjną.

W jakich branżach druk 3D jest wykorzystywany? Tak naprawdę w szeroko pojętym przemyśle wydaje się, że druk 3D może być wykorzystywany praktycznie w każdej branży. Obecnie produkty wykonane za pomocą drukarki znajdziemy przede wszystkim w elektronice przemysłowej (między innymi złącza ładowarek, wyłączniki różnicowoprądowe) oraz elektronice użytkowej (między innymi słuchawki, kontrolery do gier, piloty). Poza tym z możliwości druku 3D korzysta medycyna (implanty, modele do planowania przedoperacyjnego), jubilerstwo (produkcja biżuterii) oraz budownictwo (makiety architektoniczne oraz budowa domu przy pomocy drukarki). Co ciekawe coraz częściej słyszy się w wykorzystaniu druku w motoryzacji i lotnictwie (głównie do tworzenia prototypów). Podobnych przykładów jest setki. Tak naprawdę druk 3D może być wykorzystany wszędzie tam gdzie trzeba wykonać coś szybko i w sposób małoseryjny.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne