Strona głównaDukowanieDruk cyfrowy czy offsetowy – jakie są podobieństwa i różnice?

Druk cyfrowy czy offsetowy – jakie są podobieństwa i różnice?

Popularne metody druku stosowane w przemyśle poligraficznym to druk offsetowy i druk cyfrowy. Obie te techniki mają swoje charakterystyczne cechy. W niniejszym artykule skupimy się na porównaniu różnic i podobieństw pomiędzy drukiem offsetowym a cyfrowym.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy to zaawansowana metoda druku, która wykorzystuje elektrofotograficzną maszynę drukarską do tworzenia wydruków. W tym procesie dane, takie jak obrazy, teksty i grafiki, są przesyłane bezpośrednio z komputera do maszyny drukarskiej.

Zaletą druku cyfrowego jest możliwość personalizacji pojedynczych wydruków nawet w przypadku masowego druku. Oznacza to, że niezależnie od liczby zamawianych odbitek, każdy klient może cieszyć się spersonalizowanymi materiałami drukowanymi, zachowując jednocześnie konkurencyjne ceny. Jest to główną przewagą względem druku offsetowego.

Druk offsetowy

W prostych słowach, druk offsetowy to taki rodzaj druku, w którym farba jest przenoszona z metalowej płytki na papier. Proces ten z reguły polega na odbiciu farby z płytki na gumowy wałek, a następnie na przekazaniu jej na papier.

Druk offsetowy jest ekonomiczny w przypadku wydruku w dużych nakładach. Małe nakłady drukowane w sposób offsetowy uchodzą za kosztowniejsze z uwagi dłuższy proces przygotowania do druku.

Kilka słów podsumowania

Jakość druku cyfrowego w porównaniu do druku offsetowego jest bardzo podobna. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku z reguły stosuje się rozdzielczość na poziomie około 200-300 DPI. Dlatego pod względem jakości wydruku ciężko określić, która metoda jest lepsza.

Podsumowując, przede wszystkim warto zapamiętać, że druk offsetowy jest bardziej rekomendowany do dużych nakładów. Natomiast druk cyfrowy jest bardziej elastyczny, gdyż ułatwia personalizację i jest nieco bardziej ekonomiczny przy niższych nakładach. Zatem ostateczny wybór techniki druku zależy od potrzeb, budżetu i specyfiki projektu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne