Strona głównaGrafikaRozsądnie korzystaj z grafiki, aby poprawić użyteczność strony internetowej

Rozsądnie korzystaj z grafiki, aby poprawić użyteczność strony internetowej

Nie można dyskutować o znaczeniu projektowania w przyciąganiu użytkowników Internetu do konkretnej witryny. Nikt nie zawracałby sobie głowy eksploracją zawartości witryny, jeśli nie zawiera ona przyciągającej wzrok grafiki, która mogłaby zadowolić wizualne wrażenia użytkowników. Przy tak wielu rodzajach witryn internetowych istnieje ogromne wyzwanie, aby przyciągnąć użytkowników i zainteresować ich stroną.

Ale twórca witryny nie stosuje po prostu grafiki na stronie. Grafiki należy używać we właściwy sposób, w przeciwnym razie użytkownicy mogą zostać wyłączeni, ponieważ grafika została po prostu przytłoczona lub pomylona.

Chociaż prawdą jest, że atrakcyjny design jest ważny z powodów, których nie trzeba wyjaśniać, wybór projektu musi być starannie przemyślany pod kątem spełnienia potrzeb użytkowników. Po pomyślnym zakończeniu można śmiało powiedzieć, że strona internetowa osiągnęła swoje cele.

Grafika używana w Internecie jest nierozerwalnie związana z multimediami. Multimedia to połączenie grafiki, tekstu, dźwięku i animacji w celu wyrażenia wiadomości użytkownikom. Funkcje multimedialne, które zostaną włączone do strony internetowej, powinny zależeć od treści. Ogólnie rzecz biorąc, multimedia i grafika powinny służyć jako wsparcie dla treści i powinny mieć precyzyjny, instruktażowy cel.

Według badań animowane obrazy mogą ułatwić transfer uczenia się w pozytywny sposób, jeśli zostaną wykorzystane do pokazania istotnej części ilustrowanej koncepcji. Z drugiej strony animacja może stanowić barierę dla odwołania użytkownika i wydajności.

Oto wytyczne dotyczące włączania grafiki do stron internetowych:

1. Uzasadnij użycie grafiki
Najbardziej oczywistym problemem, jaki można zaobserwować na stronach internetowych, jest nadmierne użycie grafiki. Główną wadą tego jest to, że pobieranie skomplikowanej, niepotrzebnej grafiki może zająć dużo czasu, co oczywiście nie będzie dobrze pasować do użytkowników. Grafika, która ma zostać zastosowana, powinna wspierać przesyłanie danych, a także powinna odnosić się do tekstu towarzyszącego.

2. Różnica między grafiką z danymi redundantnymi a tekstami zawierającymi informacje, które nie są redundantne, polega na tym, że pierwsza z nich ułatwia i zapoczątkowuje proces uczenia się, a druga nie pomaga ani nie spowalnia nauki.

3. Spójność powinna być priorytetem w projektowaniu graficznym.

4. Strony internetowe powinny być oznaczone, aby tekst został pobrany przed grafiką. W ten sposób użytkownicy będą natychmiast wiedzieć, czy strona zawiera informacje, których szukają, a jeśli nie, będą mogli zaoszczędzić cenny czas oczekiwania, wiedząc, że nie potrzebują tej określonej strony.

5. Ładowanie grafiki powinno być kontrolowane w taki sposób, aby ładowanie rozpoczęło się od góry do dołu, a użytkownicy przewijający stronę w dół napotkają tę grafikę.

6. Pobieranie stron powinno być szybkie, aby zaoszczędzić czas oczekiwania użytkowników i aby zmniejszyć ryzyko, że sfrustrują się, że porzucą plany pobierania. Oto kilka sposobów na osiągnięcie krótkich okresów pobierania:

-Zachowaj fizyczny rozmiar grafiki do minimum
-Zdjęcia powinny być łączone w celu zminimalizowania liczby połączeń z serwerem. Pamiętaj, że im więcej istnieje połączeń, tym wolniejszy będzie czas pobierania
-Zmniejsz rozdzielczość obrazu
-Ogranicz kolory, które będą używane dla obrazów
-Ogranicz użycie animacji

Animacja jest w dużej mierze częścią grafiki internetowej. Podstawową różnicą między tekstem internetowym a grafiką i treściami drukowanymi jest dynamika. Ruchome wyświetlacze przyciągają uwagę użytkowników, o ile częstotliwość wyświetlania jest regulowana. Zbyt dużo wyświetlania animacji może drażnić i rozpraszać użytkowników. Ciągle poruszająca się animacja może zniszczyć czytelną jakość strony internetowej.

Należy unikać używania migających tekstów. Od dawna jest uważana za nadużywaną funkcję, a najnowsze przeglądarki już jej nie obsługują.

Projektując witrynę internetową, zawsze istnieje konflikt między chęcią posiadania pełnej kontroli nad wyglądem strony a potrzebą umożliwienia użytkownikom ustalenia własnych preferencji. Ogólny wygląd strony powinien zostać zaprojektowany przez projektanta, ale istnieją pewne elementy, nad którymi użytkownicy powinni mieć kontrolę, takie jak kolor i tło tekstu oraz opcja wyświetlania grafiki.

Ustanowienie i utrzymanie atrakcyjności i wydajności strony internetowej wymaga znacznego wysiłku. Jeśli powyższe wytyczne będą przestrzegane, wszelkie wysiłki projektantów stron internetowych przyniosą pożądane rezultaty. Muszą tylko pamiętać, że korzyść użytkowników zawsze będzie podstawą wszystkiego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Koszulki z własnym nadrukiem

Grafika wektorowa

Projekty graficzne

Popularne