Strona głównaUncategorizedCo warto wiedzieć o kryptowalutach?

Co warto wiedzieć o kryptowalutach?

Kryptowaluty są tematem jaki rozgrzewa media na całym świecie. Już od dobrych paru lat nie jest to wyłącznie ciekawostka dla pasjonatów technologicznych nowinek, ale realne aktywo inwestycjne, na które coraz śmielej patrzą duże fundusze inwestycyjne, topowe firmy z sektora fin-tech a nawet rządy. Coraz częściej o kryptowalutach można usłyszeć w mainstreamowych mediach. Mimo, że popularność kryptowalut osiąga bardzo wysokie poziomy to wciąż ciężko oszacować, czy bitcoin oraz pozostałe cyfrowe waluty mogą zrewolucjonizować świat finansów. Nie brakuje głosów entuzjastów kryptowalut oraz ich przeciwników. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych faktów na temat kryptowalut. Między innymi krótko wyjaśniamy czym jest blockchain oraz do czego służą kryptowaluty.

Co to jest blockchain?

Rozpoczynając poznawanie świata kryptowalut warto chociaż trochę zapoznać się z kwestiami technicznymi. Bitcoin oraz większość pozostałych kryptowalut to cyfrowe waluty, które są zbudowane na blockchainie. Jest to zdecenralizowana i rozproszona baza danych, która przechowuje informacje w taki sposób, że zagwarantowana jest ich niezmienność. To właśnie transparentność oraz brak centralnego pośrednika jest tym co stanowi charakterystyczną zaletą bitcoina oraz wielu innych kryptowalut.

Do czego służą kryptowaluty?

Według wstępnych założeń bitcoin miał być odpowiedzią na scentralizowany system finansowy. Brak centralnego emitenta miał zapobiec sytuacji, w której możliwy jest praktycznie nielimitowany dodruk pieniądza. W przypadku bitcoina ilość jednostek jest ograniczona do 21 milionów. Trzeba jednak odnotować, że nie każda kryptowaluta charakteryzuje się równie silną presją deflacyjną. Niektóre altcoiny mają nieograniczoną podaż jednostek.

Najpopularniejsza z kryptowalut miała być środkiem służącym do wykonywania transakcji. W istocie tak też jest, natomiast adopcja kryptowalut wciąż pozostaje na niskim poziomie. Co prawda fakt, że można płacić kryptowalutami za pomocą takich platform jak Revoult lub PayPal (w roku 2021 tylko w Stanach Zjednoczonych w przyszłości również w pozostałych krajach) sprawia, że wykonywanie codziennych zakupów za które można zapłcić bitcoinem to wizja która jest coraz bliżej natomiast wciąż jeszcze trochę drogi przed kryptowalutami by adopcja osiągnęła ten poziom o jakim marzą entuzjaści kryptowalut. Co ciekawe, np. samochody Tesla można kupić za pomocą kryptowalut. Również niektóre kawiarnie oraz wielu usługodawców oferuje płatności w kryptowalutach.

Tak czy inaczej pełna adopcja kryptowalut na drodze ku temu by stały się popularnym środkiem płatniczym wymaga jeszcze trochę czasu. Obecnie BTC oraz inne kryptowaluty to aktywa, które są wykorzystywane jako sposób na przechowywanie wartości pieniądza w czasie. Większość osób patrzy na kryptowaluty czysto inwestycyjnie.

Więcej na temat kryptowalut można przeczytać na https://cryptology.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne