Przyspieszamy!

Od teraz najczęściej zamawiane produkty drukujemy szybciej!

Zmniejszamy nakłady

Teraz ulotki, wizytówki, plakaty i papier firmowy także w niskich nakładach!

Tniemy ceny!

Obniżyliśmy ceny najczęściej zamawianych wydruków.

Roll-up'y i X-bannery

Nowe produkty w ofercie!

sprawdź!

Zamawiaj wydruki nie ruszając się z biura!

Złóż zamówienia online!

DOSTAWA GRATIS!

Wszystkie produkty dostarczamy bez dodatkowych kosztów
na terenie całego kraju!

Przygotowanie do druku

Niniejszy poradni zawiera krótką informację o tym jak prawidłowo przygotować plik do druku.

Rozszerzenia / formaty plików

Najchętniej przyjmujemy pliki PDF.
Inne akceptowane pliki to: CDR (do wer. X4), JPG, TIFF, PSD – w plikach typu CDR oraz PDF wszystkie czcionki powinny zostać przed wysłaniem zamienione na obiekty (tzw. krzywe).

Kolorystyka

Przede wszystkim należy pamiętać aby plik był przygotowany w skali kolorystycznej CMYK. Nie stosuj dodatkowych profili kolorystycznych. Drukujemy wyłącznie w tej przestrzeni barwnej.
Przekazanie nam plików nie zgodnych z przestrzenią barwną wymaganą w tej specyfikacji, klient zgadza się na dokonanie przez nas automatycznej konwersji i ponosi odpowiedzialność za wszystkie odstępstwa barwne z tego tytułu.

Rozdzielczość

Wszystkie mapy bitowe w twojej pracy muszą mieć rozdzielczość minimum 300dpi. (nie dotyczy wydruków wielkoformatowych – opis niżej). Wszelkie grafiki rastrowe poniżej tej rozdzielczości mogą mieć widoczne piksele lub być rozmyte. Użycie rozdzielczości wyższej niż 350dpi nie jest wskazane ponieważ niepotrzebnie zwiększa to „wagę” pliku, a w druku i tak nie będzie miało to znaczenia.

Teksty

Jeśli przekazujesz nam plik przygotowany w programie wektorowym (np. Corel Draw) to pamiętaj aby przed zapisem, eksportem pliku, wszystkie w nim zawarte teksty przekształcić na obiekty. Czyli zamienić na tzw. krzywe.
Elementy tekstowe w pliku (jak i ważne elementy graficzne), nie powinny znajdować się w odległości mniejszej niż 3 mm od linii cięcia (krawędzi docelowego formatu). Zaleca się nawet aby odległość ta wynosiła 5 mm. W przypadku oprawy zeszytowej powyżej 32 stron nawet 8 mm.

Nafarbienie

Wartość kolorystyczną nafarbienia określamy poprzez zsumowanie wszystkich czterech wartości CMYK. Każda wartość pojedynczego koloru z przestrzeni barwnej CMYK maksymalnie może wynośić 100%, ale ich łączna suma nie powinna przekraczać 250%. Jeżeli więc chcemy uzyskać np. efekt głębokiej czerni nie ustawiamy wartości CMYK na C:100, M:100, Y:100, K:100 (łączeni 400%!), gdyż taka ilość farby nie utrwali się na podłożu. Wystarczy gdy ustawimy, C:30, M:30, Y:30, K:100 (łącznie 190%).

Spady

Kolejnym ważnym elementem są spady. Wszystkie projekty w których tło częściowo lub całkowiście dochodzi do krawędzi docelowego formatu powinny być przygotowane na tzw. spad. Czyli grafika tła zawarta w pliku powinna wystawać poza docelowy format o 3 mm z każdej strony (nie dotyczy banerów – opis niżej). Jeśli więc mamy do wydrukowania przykładowo ulotkę formatu 105x148 mm (A5) to grafika w pliku powinna mieć format 111x154 mm.
Spady zostaną ucięte w procesie cięcia do formatu, a ponieważ wszelkie urządzenia docinające mają określoną tolerancję precyzji, unikniemy przez to efektu „świecenia” – białych krawędzi na wydrukach.
W przypadku przgotowania materiałów do oprawy zeszytowej należy dodać 5 mm spadów.
Natomiast w oprawach klejonych, należy pamiętać, że 2 i 3 strona okładki oraz 1 i ostatnia strona wkładu będą miały zaklejone 6 mm od strony grzbietu poprzez klejenie boczne. Z tego względu minimalna odległość elementów graficznych i tekstowych powinna wynosić 10 mm. Wewnątrz publikacji powinno się także zachować odstęp min 10 mm.

Druk wielkoformatowy

W przypadku druku wielkoformatowego nie trzeba stosować tak wysokiej rozdzielczości jak przy druku offsetowym.
Wystarczy przygoować pliki wg poniższych zasad:
– 100cm x 100cm – Pliki w rozdz. min. 150 dpi
– 200cm x 100cm – Pliki w rozdz. min. 150 dpi
– 300cm x 100cm – Pliki w rozdz. min. 120 dpi
– 400cm x 100cm – Pliki w rozdz. min. 100 dpi
– 500cm x 100cm – Pliki w rozdz. min. 72 dpi
– większe formaty rozdz. 72 dpi

Natomiast spady w banerach wielkoformatowych powinny wynosić 10-20 mm z każdej strony.

Schematy ulotek składanych

Poniżej znajdują się schematy odpowiedniego przygotowania plików ulotek składanych.

PRZYGOTOWANIE DO DRUKU

jak przygotować pliki

TERMINY REALIZACJI

czas dostawy wydruków